Home Blog Grid Hair care(Turkish) Suçlu Olabileceğiniz 14 Yaygın Saç Bakımı Hatası

Suçlu Olabileceğiniz 14 Yaygın Saç Bakımı Hatası


Saçınıza bakım yapmak için önemli miktarda zaman ve çaba harcadığınızı, ancak yine de kuru saç, ayrık uçlar, kabarma ve saç dökülmesi gibi sorunlarla uğraştığınızı mı düşünüyorsunuz?

Bilmeden, saçınıza yardım etmek yerine zarar veren bazı saç bakımı hataları yapıyor olabilirsiniz. Belki de saç bakım rutininize iyice bakmanın ve aşağıda listelediğim 14 yaygın saç bakımı hatasından herhangi birini yapıp yapmadığınızı görmenin zamanı geldi!

 1. Islak saçlarını fırçalamak

Kaynak: pinterest.com

Her saç yıkamadan sonra saçlarımız karışıyor, bu yüzden çoğumuzun duştan çıktığımız anda saçlarımızı tarama eğiliminde olduğuna eminim. Bununla birlikte, bunu yapmaktan gerçekten kaçınmalısınız çünkü saç telleriniz ıslandığında şişerek saçınızı daha kırılgan ve hasara açık hale getirir. Şişmiş saç telleri daha kolay kırılır, bu nedenle saçınızın zarar görmesini ve dökülmesini önlemek istiyorsanız, taramadan önce buklelerinizin kısmen kurumasına izin vermelisiniz.

 1. Aşırı tarama

Birçoğunuz muhtemelen saçınızı sürekli taramanın daha yumuşak hissettireceği ve daha parlak görüneceği yanılgısına sahipsiniz. Gerçekte, doğal saç yağlarının dağılmasına yardımcı olmak için saçınızın günde yalnızca 8 tarak darbesine ihtiyacı vardır. Tavsiye edilen tarak sayısından daha fazlası saçı yırtabilir, çekebilir ve saç kütikül tabakasını bozarak kırık uçlara neden olabilir.

 1. Saçınızı sıcak suyla yıkamak

Yüksek sıcaklıklar, saç derisini ve saçı uçucu yağlardan ve nemden arındırarak saçınızın kıvırcık ve kuru olmasına neden olabilir. Sauna etkisi yapan sıcak suyun buharı ile saç tırnak etlerinizi açarak saçlarınızı kırılgan ve kırılmaya meyilli hale getirir.

 1. Günlük fön

Fön ile kurutma, saçınızın yüzeyindeki suyu uzaklaştırır ve saç kütiküllerinin sert, kuru ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Saçınızı kurutmak için her gün fön makinesi kullanmak, onu aşırı miktarda ısıya maruz bırakır ve bu da zamanla büyük saç dökülmesine neden olur. Zamanınız kısıtlıysa ve gerçekten saçınızı kurutmanız gerekiyorsa, en düşük ayarı kullanmanızı öneririm. Saçınızı kurutmak için daha fazla zaman harcayacak olsanız bile, kesinlikle daha pürüzsüz görünecek ve daha sağlıklı hissedeceksiniz!

 1. Saç serumunu atlama

Kaynak: elle.com

Saç serumları genellikle aşağıdaki gibi yaygın saç problemlerinin panzehiri olarak görülür. kıvırcık saçlar, bölünmüş uçlar ve kuru saçlar. Bilişim Teknoloji saç telleriniz için maske görevi görerek kuruluğu ve kabarmayı en aza indirmeye yardımcı olur. Saçınızın yüzeyini kaplayarak parlaklık katar, kırıkların ve kırıkların önlenmesine yardımcı olur. Buklelerinize uyguladığınızda neredeyse hemen saçınızın durumunda ve görünümünde bir iyileşme fark edeceksiniz!

 1. Havlu kuruturken saçınızı ovmak

Saçınızı havluyla ileri geri hareketlerle ovalayarak kurutmaya çalışmak saç tellerine zarar verecektir. Islak saç daha kırılgan olduğundan, hareketin sert doğası kolayca kırılmasına neden olur. Saçınızı kurumaya bırakmadan önce bir havluyla nazikçe kurulamayı düşünün.

 1. Saç derinize saç kremi sürmek

Saç deriniz günlük olarak sebum üretir, bu nedenle saç kremi uygulayarak saç büyümesini engelleyen ve sebum üretim oranını artıran tıkanmış foliküllere sahip olma riskini alırsınız. Saç uçlarınız tüm yağa ve besinlere ihtiyaç duyar, bu nedenle sadece saçınızın uçlarını ve orta kısmını şekillendirmeniz yeterlidir.

 1. Taraklarınızı ve fırçalarınızı temizlememek

Saç aletleriniz hem saçınızdan hem de çevreden gelen her türlü kalıntıyı kıllarında tutabilir. Temiz olmayan bir tarak veya saç fırçası kullandığınızda, günlük olarak biriken tüm bu kir, yağ ve ölü deri, her fırçaladığınızda saçınıza geri dönebilir. Saçlarınızın kaşınmasını önlemek ve kafa derisi enfeksiyon riskini en aza indirmek için saç aletlerinizi haftada en az bir kez yıkamayı ve beş ayda bir değiştirmeyi deneyin.

 1. Gecikmeli saç kesimi

Saç kesiminizi uzatmak sağlıksız ve kuru saçlara neden olabilir. Çok uzun süre gözetimsiz bırakılan bölünmüş uçlar, saç milinin daha da bölünmesine neden olur. Hasarsız saçlara sahip olmak için, istenmeyen kırık uçları uzak tutmak ve sağlıklı saç uçlarını sağlamak için iki ayda bir düzeltme yapılması önerilir.

 1. Yeterince şampuanlamamak

Kaynak: pinterest.com

Ölü hücreler ve yağlar saç derimizde birikme ve çevre kirliliği saç tellerimize yapışma eğilimindedir. Saçı şampuanlamak, saçın ve saç derisinin yüzeyindeki tüm bu birikmiş kiri ve fazla yağı temizler. Sadece saçınızın ve saç derinizin iyice temizlenmesi için değil, saç derinize kan akışını artırmak ve saç köklerine daha fazla besin getirmek için en az üç dakika şampuanlamanız önerilir.

 1. At kuyruğuna dikkat etmemek

Atkuyruğu, durum ne olursa olsun harika bir saç modelidir ancak yeterince dikkatli olmazsan saç tellerinin kırılmasına neden olabilir. Saçlarınızı sürekli olarak sıkı ve yüksek atkuyruğu şeklinde yaptırmak saç derinize zarar vererek saç çizgilerinin azalmasına neden olur. Bir değişiklik için saçınızı daha gevşek, daha düşük atkuyruğu ile bağlamayı deneyin, ancak saçınız için en iyi şey mümkün olduğunda onu bırakmak olacaktır.

 1. Islak saçınızı çok uzun süre havluda bırakmak

Kaynak: pinterest.com

Çoğumuzun duştan sonra saçlarımızı ‘suyu emmek’ niyetiyle uzun süre havluyla sardığını biliyorum. Ancak bunu yapmaktan kaynaklanan uzun süreli nem aslında saçınızın kabarmasına ve zarar görmesine neden olur. Ayrıca başınızın üzerindeki havlunun ağırlığı da köklerinizde strese neden olur. Saçınızı düzgün bir şekilde kurumaya bırakmadan önce üç dakikadan fazla olmayacak şekilde bir havluya sarılı olarak bırakmanız en iyisidir.

 1. ıslak saçla uyumak

Saçlar ıslandığında kırılgan olduğu için, yatakta savurma ve dönme sürtünmesi şüphesiz saç kırılmasına neden olur ve kepek geliştirme şansı daha yüksek olur. Ek olarak, saçınızdaki nem, yastığınızda saç derisine ve hatta cilt sorunlarına yol açacak küf ve bakterilerin büyümesini teşvik eder!

 1. Çok fazla kuru şampuan kullanmak

Kaynak: elle.com

Kuru şampuan kafa derinizdeki fazla sebumu emer, ancak fırçalandığında bile bazı toz parçacıkları saç derinizde ve saç tellerinizde kalır. Saçınızı yıkamadan birkaç kez kuru şampuan kullandığınızda, artık toz parçacıkları, kirlilik ve yağ saç derinizde birikmeye başlayacak ve böylece saç köklerinizi daha da tıkayacaktır. Uzun vadede aşırı kuru şampuan kullanımı, tamamen tıkanmış saç köklerine bağlı olarak saç dökülmesine neden olabilir.Source link

Share:

You may also like

change language