Home Blog Grid Hair care(Turkish) İşinizi kolaylaştıracak 10 ipucu

İşinizi kolaylaştıracak 10 ipucu


Doğal saç hareketi, birçok kadının doğal buklelerini ve kıvrımlarını kucaklamasına yol açmıştır. Birkaç on yıl boyunca, kıvırcık ve kıvırcık saç tipine sahip birçok kadın saç modelini kullanmayı tercih etti. kimyasal gevşeticiler kilitlerini düzeltmek için. Rahat saç oyununda utanılacak bir şey olmasa da, kıvırcık saçlı birçok kadın artık saçlarını kafa derisinden çıkarken sallarken buluyor. İşte doğal saça nasıl geçileceğine dair birkaç ipucu.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?

Neden doğal saça geçmelisiniz?

Herkesin doğal saça geçiş için farklı nedenleri vardır. Bazı kadınlar için doğal saçları kucaklamak politik bir ifadeyken, diğerleri için doğal bukleleri ve bukleleri kucaklamak bir saç onarım yöntemidir. Saçınızda aşırı ısı veya kimyasal gevşetici kullanmaktan dolayı zarar gördüyseniz geçiş yapmak iyi bir fikir olabilir. Veya saçınızı her gün şekillendirmeye ara vermek isteyebilirsiniz, bu durumda koruyucu stiller sizin için mükemmel bir uyum olabilir. Doğal saça geçiş zaman ve sabır ister. İşte sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

Doğal saçınıza geçiş için 10 adım

1. Saç yoğunluğunuzu belirleyin

Birçok kadın saç tiplerine aşırı derecede takılma hatasına düşer ve saç yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olmaz. Saç tipleme sistemi, bukle dokunuz hakkında temel bilgiler sağlaması açısından faydalı olsa da, sağlıklı doğal saç yolculuğunuza başlamanız için en iyi saç ürünlerini seçmenin yalnızca ilk adımıdır. Saç yoğunluğunuzu belirledikten sonra, saç tipinize göre seçebileceğiniz çok çeşitli özel ürünlere sahip olacaksınız.

saç yoğunluğu saçınızın oluşturduğu saç teli ve kütikül miktarını ifade eder.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?

Saçınız daha ince tellerden oluşuyorsa, düşük yoğunluklu saç. Ayrıca saçınızı yıkadıktan sonra saç derinizi rahatlıkla görebiliyorsanız, saç yoğunluğu düşük demektir. Hacim veren şampuanlar, saç kremleri ve şekillendirici ürünler, sağlıklı, düşük yoğunluklu saçlar için mükemmel bir seçenektir.

eğer varsa orta yoğunlukta saç, Muhtemelen saç tellerinizin kalın ve ince arasında kaldığını tahmin edebilirsiniz. Bu saç yoğunluğunu belirlemek üçünden daha zor olsa da, saç derinizi ayırdıktan sonra görebiliyorsanız, o zaman orta yoğunlukta saça sahipsiniz. Orta yoğunluklu saçlar, kremler, tereyağı ve jeller gibi hem hacim kazandıran hem de yumuşatan ürünlerle büyür.

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, varsa yüksek yoğunluklu saç, kalın saç telleriniz var ve saç derinizi görmek için biraz daha fazla çalışmanız gerekiyor. Yoğun saçlarınız varsa, kremler, tereyağı ve jeller gibi ürünler saç rejiminizde olmazsa olmazlardandır.

2. Saçınızın gözenekliliğini belirleyin

Saç yoğunluğunuzu belirledikten sonra, doğal saça geçişte bir sonraki en önemli adım saçınızın gözenekliliğini bulmaktır. Saç gözenekliliği, saçınızın nemi emme yeteneğini ifade eder.

Düşük gözeneklilik saç, sıkıca paketlenmiş saç kütiküllerinden oluşur. Islakken su saçınızın üzerine oturma eğilimi gösteriyorsa, bu düşük gözenekli saça sahip olduğunuz anlamına gelir. Düşük gözenekli saç suya karşı çok dirençli olduğundan, ürün birikmesini önlemek için daha sık yıkanması gerekir. Jojoba ve hindistancevizi yağları, suya dayanıklı, düşük gözenekli saçlara sahip doğa tutkunları için mükemmeldir.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?
orta gözeneklilik Saç kütikülleri çok sıkı bir şekilde bir araya toplanmadığından veya birbirinden önemli ölçüde ayrılmadığından, saç önemli ölçüde daha az şekillendirme çabası gerektirir. Neyse ki, orta gözenekli saçlarınız varsa, doğal saçlar için formüle edilmiş hemen hemen tüm şekillendirici ürünleri alabilirsiniz.

Yüksek gözeneklilik saç tipik olarak hasarlıdır ve kütikülden oldukça ayrılır. Bu genellikle saç boyalarının ve kimyasal gevşeticilerin aşırı kullanımı nedeniyle saçlar zarar gördüğünde ortaya çıkar. Yüksek gözenekli saç nemi korumak için mücadele eder. Gözenekli saçlarınız yüksekse, durulanmayan saç kremleri, nemlendiriciler ve kapatıcılar gibi ürünler kullanmalısınız.

Hangi saç gözenekliliğine sahip olduğunuz konusunda hala kafanız karıştıysa, denenmiş ve gerçek ‘H2O Testi’ size ihtiyacınız olan cevapları verecektir. Sadece bir bardak ılık su dökün ve temiz bir saç tutamını bardağa yerleştirin. Saçınız camın tepesinde duruyorsa, düşük gözenekli saça sahipsiniz. Saçınız bardağın ortasına çöküyorsa orta gözenekli saça sahipsiniz. Ve tahmin ettiniz – saçınız bardağın dibine çökerse, yüksek gözenekli saçlarınız var.

3. Çok az veya hiç ısı kullanmayın

Aşırı ısı aşırı kuru saça neden olabilir, özellikle kış aylarında ve kıvrılma dokunuzda uzun süreli hasara neden olabilir. Tip 4 saç dokuları özellikle diğer saç dokularından daha kurudur ve çok fazla ısı, sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu keratin proteinlerinin dış koruyucu saç katmanlarını soyabilir.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?

4. Saç uzantıları giyin

biz bir olabiliriz biraz burada önyargılı, ama giyiyor saç uzatma geçiş yaparken doğal saçınızı korumanın harika bir yoludur.

Klipsli saç uzantıları, peruklar ve dikişler, genellikle bir doğa tutkunu olmanın getirdiği zaman alıcı saç şekillendirmesinden kurtulmanızı sağlar. Saç uzatma takarken saçınızın ön kısmını dışarıda bırakın ve optimum koruma için saçınızın geri kalanını örün. Uzatmalarınızın atkılarını örtmek için saçınızın ön kısmını kullanın veya “dışarıda bırakın”.

Klipsli saç uzatma takmanın en iyi yanı, kalıcı olmamasıdır. sen bir olduğunda klipleri sallayan natüralist, uzun bir günün ardından, her gece yatmadan önce sadece klipslerini açıp nemlendirebilir ve saç derinize masaj yapabilirsiniz. Saç derinize günlük ve/veya gece bazında nemlendirme ve masaj yapmak saç büyümesini uyarır. En sevdiğimiz saç büyüme uyarıcı yağlardan biri, Tropic Isle Living Jamaikalı Siyah Hint Yağı.

5. Saçınızı düzenli olarak düzeltin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, aşırı ısı veya gevşetici gibi kimyasal tedaviler kullanmak, uygun şekilde tedavi edilmezse saçınıza yıllarca sürebilecek hasarlara neden olabilir. Saçlar uçlarından değil köklerinden uzarken, saçınızı kademeli olarak kesmek hasarlı saç tellerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Kıvırcık saç tellerinizin yeniden uzamasını sağlamak için saçınızı en az ayda bir kesmenizi öneririz.

Yeni bir düzeltmeden sonra, sağlıksız, inceltici teller olmadan saçınızın aslında kökten uca daha dolgun ve kalın göründüğünü hemen fark edeceksiniz.

Üst düzey Deva Sertifikalı Stilist, Emily Weiser pratik olarak tüm saçınızı kesmek ve sallamak anlamına gelen “büyük pirzola”yı düşünmenizi önerir süper kısa yol, Kıvrılma modeliniz kimyasal gevşeticiler veya ısı nedeniyle ciddi şekilde hasar gördüyse.

6. Uyurken saçınızı koruyun

Uyurken saçınızı korumak doğal saç bakım sürecinin önemli bir parçasıdır. Pamuklu yastık kılıfları genellikle doğal saçları kurutur, özellikle geceleri savurma ve dönme eğilimindeyseniz.

İşte bu yüzden uyurken saçınızı korumak için ipek bir eşarp, saç bandı veya bone kullanmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca o pamuklu yastık kılıfını ipek bir yastıkla değiştirmeyi de düşünmelisiniz. Bu uyku aksesuarları kulağa her zaman en göz alıcı seçenekler gibi gelmese de, uyandığınızda şık ve yumuşak kilitlerle ödüllendirileceksiniz.

7. Nemlendirme rejimi geliştirin

Hangi kıvrılma tipine sahip olursanız olun, sağlıklı ve doğal saçlara ulaşmanın anahtarı sağlam bir nemlendirme rejimi geliştirmektir. Saçınız ne kadar kuruysa, kırılmaya o kadar yatkındır, bu nedenle saçınızın büyümesini korumanıza izin verecek bir rutin geliştirmelisiniz.

LCO (sıvı, krem, yağ) veya LOC (sıvı, yağ, krem) gibi popüler yöntemler, sırasıyla düşük ve yüksek gözenekli saçlara bakım yapmanın iki etkili yoludur. Doğal saç çevrimiçi etkileyicileri tarafından popüler hale getirilen her iki yöntem de dokulu saçlara ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. İki yöntemin etkinliği arasındaki fark, bunları uyguladığınız sıraya bağlıdır.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?
LCO Yöntemi (Sıvı, Krem, Yağ Yöntemi): Bu ürünleri saçınıza uyguladığınız sıra önemsiz gibi görünse de dünyalar için fark yaratıyor. LCO Metodu’nda öncelikle su şeklinde bir sıvı ya da su bazlı bir ürünü saçınıza uygulamalısınız. Ardından, saçınızdaki nemi hapsetmeye yardımcı olan bir nemlendirici krem ​​(su da içerir) uygulayın. Son olarak, saçınıza doğal bir yağ sürün. LCO Metodunu olanlara tavsiye ediyoruz. düşük gözenekli saç.

LOC Yöntemi (Sıvı, Yağ, Krem Yöntemi): LOC yöntemi, önce su gibi bir sıvının ya da su bazlı bir ürünün saçınıza uygulanmasından oluşur. Bir sonraki adım, ürünü saçınıza yağ ile sızdırmaz hale getirmektir. Son olarak, ürünü saçınıza yapıştırmak için bir tereyağı veya krem ​​sürün. LOC Metodu, aşağıdakilere sahip olanlar için mükemmeldir: yüksek gözenekli saç.

8. Düzenli olarak dolaşın

Dokulu saç çok kıvırcık olduğu için, kaçınılmaz olarak bir dereceye kadar karışmaya eğilimlidir. Bu nedenle, doğal saç rejiminde önemli bir uygulama, saçınızı düzenli olarak açmaktır.

Dokulu saç tipleri yine kırılmaya daha yatkındır, bu nedenle saçlarınızı yalnızca ıslakken açmanızı öneririz, bu da yıkama günlerini dolaşıklığı gidermek için mükemmel bir zaman yapar. Yıkama günlerinde saçınızı ayırın ve saçınıza “kaka öncesi” veya şampuan öncesi bakım uygulayın. African Pride Nem Mucizesi Aloe ve Hindistan Cevizi Suyu Ön Şampuan. Bu, şampuanlamadan önce saçınızın çözülmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olacak ve bu da yıkama sürenizi kısaltmaya yardımcı olacaktır. Bizimle dolaşmalarınızı sorunsuz bir şekilde fırçalayın Döngü Fırçası yumuşak, düğümsüz saçlar için.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?

9. Perma çubukları kullanmayı düşünün

Perma çubukları doğal saça yeni geçiş yapanlar için mükemmel eğitim çarklarıdır. Canlı, hacimli bukleler elde etmek için saçınızı ayırın ve her perma çubuğunu uçlarınızdan köklerinize kadar yuvarlayın. Çubukları tüm kafanızın etrafına sardıktan sonra, saçınızın etrafına ipek bir fular sarın ve sekiz ila 10 saat bekletin. Aldıktan sonra, daha zahmetsiz bir görünüm için saçınızı biraz nemlendirici ile parmaklarınızla tarayın.

Weiser, “Rahatlatıcıdan doğal saça geçiş açısından, perma çubuklarının kullanımı dokuları eşleştirmeye yardımcı oluyor” diye açıklıyor.

Doğal saçınıza nasıl geçiş yapılır?

10. İlerlemenizi takip edin

Doğal saç geçiş yolculuğu boyunca ilerlemenizi takip etmek, hangi uygulamaların işe yaradığını ve nelerin değiştirilmesi gerektiğini bilmenin en iyi yoludur. Saç günlüğü tutmanızı, telefonunuza takvim hatırlatıcıları koymanızı ve saç büyümesini ve sağlığını izlemek için düzenli olarak fotoğraf çekmenizi öneririz.

Doğal saça geçiş zor olabilir, ancak bu adımları takip ederseniz ve yol boyunca ilerlemenizi takip ederseniz faydalı olacaktır. Weiser sabırlı olmanızı, kendinize karşı nazik olmanızı ve doğal saça geçiş yaparken hayatınızın en özgürleştirici deneyimlerinden birine hazır olmanızı tavsiye ediyor.

Aşağıdaki favorilerimizden alışveriş yapın:

Yazan: Ashley Inkumsah

Source link

Share:

You may also like

change language